Vi åker längst ut i Stockholms vackra skärgård - vill du med?

Ja, vi har fått en fantastisk möjlighet att erbjuda er som letar ny inspiration till årets mötesbokningar en unik studieresa längst ut i Stockholms skärgård. Vi kommer att göra ett besök på Söderarm Fyren i Ålandshav där vi övernattar och får se vilka spännande möjligheter de har där ute.
Vi kommer även att besöka Rånäs Slott, ett italieninspirerat slott från mitten av 1800-talet. De är svanenmärkta och verkar aktivt för klimatsmarta möten. Åtellet Hotell, vackert beläget vid Norrtäljeåns mynning och en naturlig mötesplats för såväl båtfolk, affärsfolk som söndagsflanörer bjuder också på ett besök och visar sina konferensmöjligheter.
Det känns jätteroligt att vi får göra det här med er! =)
Läs mer om studieresan »
Och så till andra, också roliga saker, TUR-mässan. Den 25-28 mars finns vi på plats på Svenska Mässan i Göteborg och ni är som vanligt välkomna att komma och prata med oss. Där kommer också Informusbilen att dela monter med oss så kom och titta om ni vill se den "live". ;-)
Soliga möteshälsningar,
Specialerbjudanden till dig som läser Stina tipsar - kom ihåg att uppge koden Informus!
Det har hänt massor på Nya Varvet Studios!

Dels har vi byggt ut vårt hotell, bl a med en underbar restaurangveranda som har västerhavet på 1:a parkett. Vi har skapat fler luftiga konferensrum med plats för ännu större sällskap. Vi har fortsatt med den personliga inredningen av våra 150 generösa hotellrum. Sammantaget har vi blivit en av Göteborgs mest unika och prisvärda hotell- och mötesmiljöer! Eller vad sägs om ett etagerum med havsutsikt för 595 kr, inklusive Internet, fri parkering och en härlig frukost.
Kom och ta en "konferensfika" med oss!
Det vore jättekul att få visa dig vår hotell- och konferenspärla. Kom hit precis när du vill så bjuder vi på en härlig fika med någonting riktigt gott från vår meny för dig och dina vänner som bokar möten. Maila eller ring och säg när ni kommer. Telefon 031-85 70 20 eller info@nyavarvetstudios.se.
Hjärtliga hälsningar,
Jessica Jadegren med personal
Kombinera konferens med skön avkoppling på Hotell Havsbaden

Vackert beläget uppe på granitklippan, ett stenkast från havet, klippstranden och den levande fiskehamnen, ligger det ståtliga skärgårdshotellet Havsbaden. Med skog och hav in på knuten finns här alla möjligheter att känna naturens kraft och alla dess skiftningar året runt. Fånga stunden och dagen, njut av den unika miljön och låt havet inspirera.
Konferenserbjudande till dig som läser "Stina tipsar"
Boka en helpensionskonferens från 1.895 kr/person så bjuder vi på spaentré samt en Ice-mask (skön ansiktsmask som tar ca 15 min). Värde 350 kr. Gäller bokningar tom 31 maj 2010.
Varmt välkomna!
Exklusiv studieresa till tre av Roslagens unika mötesanläggningar!

Den 16-17 april bjuder Informus in dig som bokar möten och konferenser att följa med på en inspirerande och exklusiv studieresa till Roslagen. Under ett drygt dygn, från fredag lunch till lördag eftermiddag, får du chansen att på egen hand uppleva tre annorlunda mötesplatser.
På utvägen besöker vi Rånäs Slott utanför Rimbo och på hemvägen Åtellet Hotell i Norrtälje. Däremellan blir det en unik möjlighet att komma längst ut i Stockholms skärgård och besöka Söderarm där vi övernattar och förutom en visning får njuta av en varm, härlig bastu och en god middag.
Bokar du möten är det här ett mycket bra tillfälle att få lite extra inspiration inför årets bokningar!
Läs mer om studieresan i pdf:en.
Varmt välkomna!
Hyr Informusbilen för bara 190 kr/dygn!

... eller rättare sagt - Informusbilarna! =)
Nu har vi nämligen en bil i Göteborg och en i Stockholm så passa på när du behöver en billig bil. Du kan hyra den för dig privat eller till företaget.
Den kostar bara 190 kr/dygn (inkl fria mil) och är ett samarbete mellan Informus och Budget. Stockholmsbilen som sponsras av Balingsholm Kursgård finns på Budgets kontor på Arlanda och i Göteborg hämtar du den på Södra vägen 23 intill Avenyn.
Se hur du bokar Informusbilen på www.informus.se/informusbilen.
Trevlig tur!


